Historia wraca na tory – odbudowaliśmy Bergische Stahlindustrie Typ I

Najnowsze aktualności

 • Podpisaliśmy umowę na tramwaje dla Łodzi!

  26 lutego 2020

  26 lutego 2020 odbyło się oficjalne podpisanie umowy na dostawę 30 tramwajów Moderus Gamma dla Łodzi. Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął …

  więcej...

 • Tramwaje dla Śląska

  14 lutego 2020

  Pierwszy tramwaj dla Tramwajów Śląskich już wkrótce będzie gotowy. Jak tylko opuści halę produkcyjną zostanie poddany niezbędnym badaniom, pozwalającym na …

  więcej...

Jednym z ostatnich tramwajów, jaki opuścił nasz zakład, był pojazd nieprzypominający tych nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów Moderus Gamma, jakie w ostatnim czasie regularnie transportujemy do Poznania. Tajemniczym projektem, nad którym pracowaliśmy, był wagon Bergische Stahlindustrie Typ I.

Wagony silnikowe Typ I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. W latach 1897-1902 do stolicy Wielkopolski trafiło 15 takich wagonów wyprodukowanych przez Bergische Stahlindustrie. Służbę w ruchu liniowym zakończyły jeszcze przed II Wojną Światową.

Kiedy w 2010 roku odkryto pozostałości jednego z takich wagonów w zajezdni przy ul. Gajowej, zdecydowano, że nie może on ulec zapomnieniu. Dla MPK Poznań Sp. z o.o. wykonaliśmy odbudowę tego tramwaju, a prace przy nim trwały tylko dwa lata. Odbudowany wagon jest wpisany w rejestr zabytków. Dla porównania – na wykonanie repliki tramwaju Carl Weyer z 1905 roku poświęciliśmy aż 4 lata.

Tramwaj Bergische Stahlindustrie Typ I zaprezentowano uroczyście 27 grudnia 2018 roku podczas obchodów 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Można go było podziwiać w składzie z wagonem doczepnym Carl Weyer, który ukończyliśmy i dostarczyliśmy w 2015 roku.