Historia wraca na tory – odbudowaliśmy Bergische Stahlindustrie Typ I

Najnowsze aktualności

 • Moderus Gamma LF 05 AC zaprezentowany!

  1 czerwca 2021

  29 maja 2021 roku zaprezentowaliśmy tramwaj Moderus Gamma LF 05 AC, pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. Choć …

  więcej...

 • 31 maja 2021

  Tytuł Projektu: „Opracowanie nowatorskiej generacji wózków tramwajowych” Celem projektu jest opracowanie produktów nowej generacji, w postaci nowoczesnych wózków tramwajowych, które …

  więcej...

Jednym z ostatnich tramwajów, jaki opuścił nasz zakład, był pojazd nieprzypominający tych nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów Moderus Gamma, jakie w ostatnim czasie regularnie transportujemy do Poznania. Tajemniczym projektem, nad którym pracowaliśmy, był wagon Bergische Stahlindustrie Typ I.

Wagony silnikowe Typ I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. W latach 1897-1902 do stolicy Wielkopolski trafiło 15 takich wagonów wyprodukowanych przez Bergische Stahlindustrie. Służbę w ruchu liniowym zakończyły jeszcze przed II Wojną Światową.

Kiedy w 2010 roku odkryto pozostałości jednego z takich wagonów w zajezdni przy ul. Gajowej, zdecydowano, że nie może on ulec zapomnieniu. Dla MPK Poznań Sp. z o.o. wykonaliśmy odbudowę tego tramwaju, a prace przy nim trwały tylko dwa lata. Odbudowany wagon jest wpisany w rejestr zabytków. Dla porównania – na wykonanie repliki tramwaju Carl Weyer z 1905 roku poświęciliśmy aż 4 lata.

Tramwaj Bergische Stahlindustrie Typ I zaprezentowano uroczyście 27 grudnia 2018 roku podczas obchodów 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Można go było podziwiać w składzie z wagonem doczepnym Carl Weyer, który ukończyliśmy i dostarczyliśmy w 2015 roku.